Pokožka v zimě

Pokožka v zimě

Pokožka v zimě

Samozřejmě, že ultrafialové záření způsobuje předčasné stárnutí kůže, ale ❗️jeho chybení – je velká škoda, protože v důsledku zpomaluje syntézu vitaminu D, snižuje syntézu kolagenu a elastinu, což vede k osušení pokozky🛎 ❄️🌨🌬Proto v zimních měsících krém s vysokým SPF není nutný. Zvláště když mame mirnou zimu v Praze.
Pokud si všimnete, že kůže je příliš suchá – doporučuji 1-2 krat za měsíc zajit na 3-5 minut do solárka. Ale ne pro opalování,->❗️pro stimulaci syntézy vitaminu D a zlepšení stavu pokožky. ❗️❗️❗️POZOR Pokud nemate kurz chemickich peelingu nebo procedury bělení pokožky. 🛎

One morning, when Gregor Samsa woke from troubled dreams, he found himself transformed in his bed into a horrible vermin. He lay on his armour-like back, and if he lifted his head a little he could see his brown belly, slightly domed and divided by arches into stiff sections. The bedding was hardly able to cover it and seemed ready to slide off any moment.

His many legs, pitifully thin compared with the size of the rest of him, waved about helplessly as he looked. „What’s happened to me?“ he thought. It wasn’t a dream. His room, a proper human room although a little too small, lay peacefully between its four familiar walls. A collection of textile samples lay spread out on the table – Samsa was a travelling salesman – and above it there hung a picture that he had recently cut out of an illustrated magazine and housed in a nice, gilded frame. It showed a lady fitted out with a fur hat and fur boa who sat upright, raising a heavy fur muff that covered the whole of her lower arm towards the viewer.

0 Comment

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *